Wielkość czcionki: A A A Kontrast:


Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr.5 w Katowicach

Nowoczesne Centrum Diagnostyki i Terapii przy Ceglanej-20.10.2011 r.

2011-11-04

 

         Rusza budowa Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 5 w Katowicach. Śląskie Centrum będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w kraju.

        20 października 2011 roku w SPSK Nr 5 wmurowano kamień węgielny pod obiekty Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej. Pamiątką tej uroczystości jest Akt Erekcyjny opatrzony stosownymi podpisami i wmurowany w fundamenty obiektu z myślą o potomnych. (patrz zdjęcia)

         Wielomilionowa inwestycja to m.in. nowoczesnepracownie RTG, PET-CT, rezonansu magnetycznego i tomografu komputerowego oraz Gamma-Knife - urządzenie, którym do tej pory może się pochwalić tylko jedna placówka w Polsce. Ponadto na terenie szpitala równolegle do realizowanej inwestycji powstaną nowe oddziały szpitalne: chirurgii onkologicznej, onkologii i radioterapii, poradnie onkologiczne i chirurgii onkologicznej. Pierwsze z nich zaczną działać już 1 stycznia 2012 roku.

- Do tej pory byliśmy znani w całym kraju jako jeden z najlepszych szpitali okulistycznych w Polsce. Teraz poszerzamy swoją działalność mówił podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod obiekty Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej dyrektor szpitala, Dariusz Jorg. - Wierzę, że już niebawem i Onkologia będzie u nas na najwyższym, europejskim poziomie. Nowoczesny szpital to placówka z nowoczesnym sprzętem medycznym. Dzięki tej inwestycji z pewnością tak będziepodsumowuje dyrektor Jorg.

W nowych obiektach będzie też miejsce na kształcenie studentów.

- Nowoczesny rozwój rynku sprawia, że uczelnia to nie tylko szkoła wyższa, ale przedsiębiorstwo, które musi odpowiadać na wyzwania jakie stawia przed nią szeroko rozumiane otoczeniemówiła JM Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Ewa Małecka-Tendera. – Stąd też systematycznie wzbogacamy ofertę kształcenia i tworzymy nowe jednostki, np. takie jak tadodaje rektor Małecka-Tendera.

- Mając na względzie naszego partnera jakim jest Śląski Uniwersytet Medyczny zdecydowaliśmy się tak zorganizować całe przedsięwzięcie, by - oprócz diagnostyki i terapii onkologicznejprowadzić również działalność edukacyjnąstwierdził Jacek Liszka, prezes Voxel S.A, partnera inwestycji.

- Bardzo się cieszę, że powstaje taka inwestycja. Otwarcie tego Centrum wpisuje się doskonale w strategię Ministra Zdrowia. Bo onkologia powinna być na uczelniach, a nie obok nichpodsumował wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk.

Przedsięwzięcie przy ulicy Ceglanej będzie realizowane w ekspresowym tempie. Na początek - w pierwszej połowie 2012 roku - powstanie część diagnostyczna z pracowniami RTG, PET-CT i rezonansu magnetycznego. Do końca 2012 powinny zostać uruchomione akceleratory liniowe i pracownia tomografii komputerowej. W ostatnim etapie - do końca 2013 roku - wykonawca udostępni pacjentom Gamma-Knife.

Łączny koszt inwestycji (Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej oraz nowe oddziały szpitalne) szacowany jest na około 90 mln .

 

Podpisy na Akcie Erekcyjnym złożyli:

W imieniu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Jej Magnificencja Rektor - prof. dr hab. Ewa Małecka-Tendera,
Prorektor ds. Szpitali Klinicznychprof. dr hab. Przemysław Jałowiecki
Przewodniczący Rady Społecznej SPSK Nr 5 SUM w Katowicach- prof. dr hab. Bogusław Okopień

W imieniu Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 5 SUM w Katowicach-Dyrektor Szpitala, Dariusz Jorg

W imieniu Ministra Zdrowia
Podsekretarz Stanu - Andrzej Włodarczyk

W imieniu Wojewody Śląskiego
Wojewoda Śląski - Zygmunt Łukaszczyk

W imieniu Województwa Śląskiego
Marszałek Województwa Śląskiego - Adam Matusiewicz

W imieniu Miasta Katowic
Prezydent Katowic - Piotr Uszok

W imieniu partnera inwestycji
Prezes VOXEL SA - Jacek Liszka.